7 mei 2026

Bloedverdunners op de intensive care. Welke dosis redt levens?

Te weinig beschermt onvoldoende. Te veel kan gevaarlijk zijn. Dr. Eric Keus doet onderzoek naar de juiste dosis van bloedverdunners bij IC-patiënten, om het risico op trombose te verlagen. Hij doet dit samen met een internationaal team van onderzoekers in onder meer Nederland, Scandinavië en Zwitserland. Voor een betrouwbaar resultaat volgt het team duizenden patiënten.

Doneer voor levensreddend onderzoek

Het kan iedereen overkomen: een val van de trap, een zware operatie – en dan op de intensive care (IC) terechtkomen. Als je al zo kwetsbaar bent, wil je er geen gevaarlijke complicaties bij, zoals trombose. Bloedverdunners kunnen trombose voorkomen, maar er is een groot probleem. Artsen weten niet precies welke dosis veilig is voor IC-patiënten.

Voor de juiste dosis bloedverdunners op de IC bestaan geen duidelijke richtlijnen. Wel is bekend: een te lage dosis beschermt onvoldoende tegen trombose, een te hoge kan leiden tot gevaarlijke bloedingen. Artsen op de IC zoeken dagelijks naar de juiste balans. En elk ziekenhuis pakt het weer anders aan.

Wat is de beste dosering?
Dr. Eric Keus (UMC Groningen) en zijn team willen achterhalen wat de veiligste dosis bloedverdunners is voor volwassen IC-patiënten. Om sneller resultaat te boeken, werkt hij samen met onderzoekers uit meerdere landen.

Dr. Eric Keus: “Voor ons is de belangrijkste vraag: welke dosis bloedverdunners voorkomt trombose, zonder meer bloedingen te veroorzaken?”

Zijn team vergelijkt drie doses:
•    laag
•    middelhoog
•    op basis van lichaamsgewicht

Met deze informatie kunnen artsen in de toekomst gerichter behandelen en levens redden!

Nieuwe inzichten worden nog binnen de studie toegepast
Bij veel medische studies profiteren deelnemers pas als het onderzoek is afgerond. Hier is dat anders. Als één van de doseringen beter werkt, krijgt een deel van de nieuwe deelnemers deze dosis direct toegediend. Zo hebben zij al tijdens het onderzoek voordeel van de nieuw opgedane kennis.

Daarnaast kijkt het team verder dan alleen trombose en bloedingen. Ze bestuderen ook de gevolgen van trombose zoals geheugen- en concentratieproblemen. Én ze onderzoeken de effecten op het herstel zes maanden na een IC-opname. Met deze inzichten kunnen zorgverleners patiënten beter begeleiden tijdens én na een IC-opname.

De onderzoekers verwachten met deze studie het risico op trombose bij IC-patiënten met maar liefst een kwart te verlagen.

Belangrijk onderzoek als dat van dr. Eric Keus is niet vanzelfsprekend. Met uw gift maakt u dit soort levensreddend (!) trombose-onderzoek mogelijk. Helpt u mee?

Doneer voor levensreddend onderzoek